Perpetual Trophies

Yankee perpetual club trophies are awarded each year at the Annual Meeting.

Currently a perpetual trophy remains the permanent property of the Yankee Golden Retriever Club, although in past years they could be retired after multiple wins. Each trophy is inscribed yearly at the club's expense, and may be retained by the winner for approximately one year upon submission of a deposit. The deposit will be refunded upon return of the trophy in good condition 30 days before the next annual meeting.

Eligibility:

Dogs may be professionally handled in breed and field events, but must be amateur-handled in obedience, tracking and agility events. All wins must be earned in the United States.

Members are eligible to apply for the following trophies:

YGRC Calliope Excellent Agility Trophy

In Memory of OTCH Cherdon’s Golden Calliope UDX TD JH MX AXJ WCX OBHF, Can CDX

Awarded annually to the YGRC member-owned dog who achieves the most points at AKC agility trials according to the following criteria:

  1. Dog must be amateur handled.
  2. Dog must be competing in the Excellent A or B classes (Regular or Preferred).
  3. One point for each full second under standard course time (equivalent to MACH points in the B class but may be obtained from the A class or Preferred as well). Ten points for each double Q (qualifies in both the standard class and JWW class). In the case of dogs competing in the Preferred classes the standard course time of the regular class is to be used in calculating points (no extra 5 seconds allowed). Double Qs may be attained based on Preferred course time.
View Recipients
  • 2003 OTCH MACH Calliope’s Singular Sensation UDX TD SH WCX ADHF / Patricia Lindquist
  • 2004 OTCH MACH Calliope’s Singular Sensation UDX2 TD SH WCX ADHF / Patricia Lindquist
  • 2005 OTCH MACH2 Calliope’s Singular Sensation UDX2 RA TD SH WCX / Patricia Lindquist
  • 2006 MACH Pine Run’s Photo Finish CGC WC ADHF / Karen Hocker
  • 2007 MACH Pine Run’s Photo Finish JH CGC WCX ADHF / Karen Hocker
  • 2008 MACH Usher’s Ben There Dun That CD RN OF / Susan Usher
  • 2009 MACH Usher’s Ben There Dun That CD RA OF ADHF / Sue Usher
  • 2010 MACH2 Usher’s Ben There Dun That CD RA OF ADHF / Sue Usher
  • 2011 MACH Marathon's Be-Boppin' Rosie JH OF CGC TDI WC ADHF / Mary Peterson
  • 2012 MACH2 Marathon's Be-Boppin' Rosie JH MXG MJS XF CGC TDI WC ADHF / Mary Peterson
  • 2013 MACH4 Sunkissed Light And Magic CD RN MXC MJG2 NAP NJP OF / Erica Ferland
  • 2014 MACH5 Marathon's Be-Boppin' Rosie SH MXB2 MJB2 MXF T2B2 CGC TDI WCX ADHF / Mary Peterson
  • 2015 MACH6 Marathon's Be-Boppin' Rosie SH MXG2 MJS2 MXF TQX T2B2 TDI CGC WCX / Mary Peterson
  • 2016 Calliope He Stoops To Conquer MX MXJ OF T2B / Patricia Lindquist

 

YGRC Bench Trophy

Awarded to the dog who has accumulated the most points according to the following criteria: one point is awarded for each dog defeated for each of the following wins: WD or WB, SELECT DOG or SELECT BITCH, BOB, BOS, Group Placements and Best in Show.

View Recipients
  • 1972 CH Golden Yoke September Pride WC / Dick & Cynthia Williams
  • 1973 CH Katezeka Thembalisha / Orlando & Mary Merchant
  • 1974 Ch Wildwood Farmer's Daughter / Audrey Collins
  • 1975 CH Valhalla's Amer Waves / Kathy Liebler
  • 1976 Am Can CH Cloverdale's Ringold Tobey / Nancy R. Fenn
  • 1977 Am Can CH Cloverdale's Ringold Tobey / Nancy R. Fenn
  • 1978 Am Can CH Cloverdale's Ringold Tobey / Nancy R. Fenn
  • 1979 Am Can CH Sutter Creek Goldrush Flyboy / Susan Breakell
  • 1980 Am Can CH Sutter Creek Cloverdale Erin / Jane Zimmerman & Susan Breakell
  • 1981 CH Cloverdale Twin-Beau-D Joy / Robert & Nancy Dallaire
  • 1982 CH Cloverdale Frost / Richard & Jane Zimmerman
  • 1983 CH Cloverdale Frostfire / Richard & Jane Zimmerman
  • 1984 CH Cloverdale Frostfire / Richard & Jane Zimmerman
  • 1985 Am Can CH Sunnybrae Pandora's Hope / Jeanette Gould
  • 1986 CH Sienna Sunnybrae Firechaser / Jeannette Gould
  • 1987 CH Sienna Sunnybrae Firechaser / Jeannette Gould
  • 1988 Am Can CH Cloverdale Captivator / Richard, Jane & Amy Zimmerman
  • 1989 Am Bda CH Twin-Beau-D's HiSpeed Chase / Donald & Sharon Beech & Nancy Dallaire
  • 1990 CH Sassafras Batterys Not Incld SDHF / Lorraine Rodolph
  • 1991 CH Sassafras Batterys Not Incld SDHF / Lorraine Rodolph
  • 1992 CH Nautilus Obvious Treasure SDHF / Nancy Green & Julie MacKinnon
  • 1993
  • 1994 CH Nautilus Boston Bruin SDHF / Carol McKinis & Julie MacKinnon
  • 1995 CH Briarwood Lightning Strikes SDHF / Sue & Paul Dougherty & Joan Holden
  • 1996 CH Twin-Beau-D's Bonnie Bedelia / Deborah Donnell & Nancy Dallaire
  • 1997 CH Iron Gate Abracadabra / Marilou & Al Cook
  • 1998 Am Can CH Mariner Lil Sister By Tempo / J & K Chase
  • 1999 Am Can CH Mariner Lil Sister By Tempo / J & K Chase
  • 2000 CH O'Jay's Lethal Weapon SDHF / Laura & John Ojemann
  • 2001 Am Can CH Highmark Mirasol Once A Knight CDX TD JH WC VC / Alison & Ray Desmarais
  • 2002 Am Can CH Highmark Mirasol Once A Knight UD TD JH WC VCX SDHF BIS / Alison & Ray Desmarais
  • 2003 Am Can CH Highmark Mirasol Once A Knight UDX TD OA OAJ JH WC VCX SDHF BIS, Alison & Ray Desmaris
  • 2004 not awarded
  • 2005
  • 2006 not awarded  
  • 2007 CH Beau Geste Aurora Bory Alice / Jan Bramhall
  • 2008 BISS CH Highlight’s A Million Comments / Patrice Loves & Susan Laden
  • 2009 not awarded
  • 2010 CH Merry Days Knight In The Forest CCA TDI / Denise Kohler & Diane Kohler
  • 2011 GCH CH Numoon Yukon Anticipation SDHF / Charlene & John Devens
  • 2012 GCH Can CH Starhill Daybreak Speak To Me In Riddles / Gregg & Margaret von Sternberg
  • 2013 HRCH CH Beau Geste Being Ramiroz CDX MH ** WCX CCA VCX DDHF / Susan Lynch
  • 2014 CH Beau Geste Belhaven RHF Callooh Callay / Jan Bramhall
  • 2015 HRCH CH Beau Geste Being Ramiroz UD MH ** WCX VCX DDHF / Susan Lynch
  • 2016 GCHS CH Birnam Wood’s Ray D O’Flyer RAE CDX GN THDN CGCA / Doranne Borsay Horowitz & Walter H Horowitz

 

YGRC Best of Opposite Sex Trophy

Awarded to the dog with the most points that is of the opposite sex to the dog winning the Yankee Golden Retriever Club Bench Trophy. Originally In Memory of Ch Wildwood Farmers Daughter 1973-1981, bred & owned by Audrey Collins.

View Recipients
  • 1980 CH Suttercreek Goldrush Flyboy / S Breakell
  • 1981 Am Can CH October Cloverdale Frost- Richard & Jane Zimmerman
  • 1982 Cloverdale Twin-Beau-D Joy / Robert & Nancy Dallaire
  • 1983 CH Sutter Creek Laurell Ruffian / Susan Breakell
  • 1984 CH Cloverdale Camille / Richard & Jane Zimmerman
  • 1985 Am Can CH Cloverdale Frostfire / Richard & Jane Zimmerman
  • 1986 Am Can CH Cloverdale Frostkist / Sherry Smithbauer & Jane Zimmerman
  • 1987 CH Cloverdale Candy Kisses / Richard & Jane Zimmerman
  • 1988 CH Sunshine Hills Wildflower WC / Brenda Wood
  • 1989 CH Birk's Sage Derby Of Ankrist / Anthony J Vitti & S Birks
  • 1990 Am Can CH Birk's Sage Derby Of Ankrist / Anthony J Vitti & S Birks
  • 1991 Am Can Bda CH Nautilus Edgehill Diamen'ice / Christina Weeks
  • 1992 Am Can Bda CH Cherrybrook Touchstone JH WC SDHF / Susan Foster
  • 1993 Am Can Bda CH Cherrybrook Touchstone JH WC SDHF / Susan Foster
  • 1994 Am Can Bda CH Nautilus Boston Cream Pie SDHF / Julie Mackinnon
  • 1995 CH Twin-Beau-D's Bonnie Bedelia / Deborah Donnell & Nancy Dallaire
  • 1996 not awarded
  • 1997 CH O-Jay's Lethal Weapon / Laura & John Ojemann
  • 1997 Am Can CH Thornelea's Dennis / Carol Manthorne
  • 1998 CH O-Jay's Lethal Weapon / Laura & John Ojemann
  • 1999 CH Twin-Beau-D's Peterbuilt SDHF / Nancy Dallaire & Patricia Kane
  • 2000 CH Teran's Piece Of Cake / Jeanette Gould & Terry Nieder
  • 2001 CH Lazydaze Ally Oop / Kathy Doyle, Maureen & Pat Cox
  • 2002 Am Can CH Chesnut Once In A Lifetime / Patrice Loves, Sandra Dunn & Mary Beth Konesky
  • 2003-2004 not awarded
  • 2005
  • 2006-2007 not awarded
  • 2008 CH OTCH Highmark Mirasol Once A Knight UDX3 TDX JH MX MXJ WC VCX OS SDHF OBHF / Alison & Ray Desmarais
  • 2009-2010 not awarded
  • 2011 CH Kelore's Prince Charming At Goldream CGC / Patty Richards & Kim Lorrain
  • 2012 CH Colonial's Grand March / Maryterese Russo
  • 2013 GCH CH Colonial's Grand March / Maryterese Russo
  • 2014  not awarded
  • 2015  CH LazyDaze Indecent Proposal / Kathleen Doyle-Winslow & David Winslow
  • 2016  not awarded

 

YGRC Junior Showmanship Trophy

In Memory of CH Spindrif’s Splashdown Ariel

Awarded to the junior member who has accumulated the greatest number of points according to the Junior Showmanship Point System. Only placements from AKC licensed shows are acceptable and all points must be from the Open Junior and Open Senior classes.

View Recipients
  • 1980 Andrea Rideout
  • 1981 Andrea Rideout
  • 1982 Jessica A Gould
  • 1983 Karen Graham
  • 1984 Amy Zimmerman
  • 1985 Amy Zimmerman
  • 1986 Amy Zimmerman
  • 1987 Kristin Vitti
  • 1987 Amy Zimmerman
  • 1988 Kristin Vitti
  • 1989 Kristin Vitti
  • 1990 Amy Zimmerman
  • 1991 Liane Dubois
  • 1992 Lindsay McDowell
  • 1993 Lindsay McDowell
  • 1995 Lindsay McDowell
  • 1996 Lindsay McDowell
  • 1998 Eileen Erin Delaney
  • 1999 Eileen Erin Delaney
  • 2000 Kelly Murphy
  • 2014 Angela Lalli
  • 2015-2016 not awarded

 

Yankee Field Trophy

Awarded to the dog accumulating the greatest number of points according to the Point System for Licensed and Sanctioned Field Trials. Points may be earned at AKC licensed and AKC sanctioned trials. There must be at least 10 starting dogs in the stake for the points to count toward the trophy.

Field trial point system:

Licensed trialDerbyQualifyingAmateurOpen
1st12 pts18 pts60 pts70 pts
2nd10155055
3rd8124045
4th482125
JAM241012
Sanctioned trialDerbyQualifyingAmateur
1st5 pts8 pts21 pts
2nd4618
3rd3415
4th2312
JAM128
View Recipients
  • 1972 Golden Copper Penny** / Donald Devine
  • 1973 Golden Copper Penny** / Donald Devine
  • 1974 Bainin of Caernac** / M & F Kearney
  • 1975 Caernac’s Mor Sealgair*** / M & F Kearney
  • 1976 Bainin of Caernac*** / M & F Kearney
  • 1977  Bainin of Caernac*** / M & F Kearney
  • 1978 AFC Caernac’s Mor Sealgair / M & F Kearney
  • 1979 AFC Caernac’s Mor Sealgair / M & F Kearney
  • 1980 AFC Caernac’s Mor Sealgair / M & F Kearney
  • 1981 Caernac’s Troymar Blair Gralen*** / Frank & Mimi Kearney
  • 1982 Splashdown Bold Joshua*** / Duncan & Ellen Christie
  • 1983 Splashdown Bold Joshua / Duncan and Ellen Christie
  • 1984 Caernac’s X-tra*** / Mimi Kearney
  • 1985 Caernac’s X-tra*** / Mimi Kearney
  • 1986 Caernac’s X-tra*** / Mimi Kearney
  • 1987 Caernac’s X-tra*** / Frank &Mimi Kearney
  • 1988 Caernac’s X-tra*** / Mimi Kearney
  • 1989 Caernac’s X-tra*** / Mimi Kearney
  • 1991 Moak’s Hotshot / Duncan & Ellen Christie
  • 1992 Caernac’s No Prob Lem / Mimi Kearney
  • 1993 Caernac’s No Prob Lem / Mimi Kearney
  • 1994 Goldwing’s Star*** /Cynthia & Dick Williams
  • 1995 Goldwing’s Star*** / Cynthia & Richard Williams
  • 1996 Highland’s Calculated Risk / Arline Buchanan
  • 1997 Goldwing’s Star*** / Richard and Cynthia Williams
  • 1998 Timberline’s Buckin’ Bronco / Gerald P Bailey
  • 1999 Goldwing’s Star*** / Cynthia & Richard Williams
  • 2000 Highland Kiowa Shooting Star WCX MH*** / Nicholas B Staszko III
  • 2002 Timberline’s Buckin’ Bronco JH *** / Gerald P Bailey
  • 2003 Real Good Wraith Hi Ki Diva / Nicholas B Stasko III
  • 2003 Cedarpond’s Skip Away / Gerald P Bailey
  • 2004 Cedarpond’s Skip Away *** / Gerald P Bailey
  • 2005 Real Gold Wraith Hi Ki Diva*** / Nicholas B Staszko III
  • 2006 Bro’s Counterfit Folly*** / Gerald P Bailey
  • 2007 Bro’s Counterfit Folly*** / Gerald P Bailey
  • 2008 Real Gold Wraith Hi-Ki Diva*** / Nicholas B Staszko III
  • 2009 Real Gold Wraith Hi-Ki Diva*** / Nicholas B Staszko III
  • 2012 Raggedy Run Time Well Wasted MH *** WCX CCA / Laura Weinmann
  • 2012 Fire in the Sky *** / Nicholas B Staszko III
  • 2013 Fire in the Sky *** / Nicholas B Staszko III
  • 2014 Fire in the Sky *** / Nicholas B Staszko III
  • 2015 Fire in the Sky *** / Nicholas B Staszko III
  • 2016 Fire in the Sky *** / Nicholas B Staszko III

 

Yankee Derby trophy

Awarded to the dog accumulating the greatest number of points in derby stakes. Points will be awarded according to the same criteria as used for the Yankee Field Trophy, and may be earned in both AKC licensed and AKC sanctioned trials.

View Recipients
  • 1976 Splashdown Courageous / Mrs Richard A Williams
  • 1977 Splashdown Bold Joshua / Duncan & Ellen Christie
  • 1978 Caernacs Braigha Balach / Frank & Mimi Kearney
  • 1979 Caernacs Troymar Galen / John & Susan Hriczo
  • 1980 Splashdown Sunshine Kerry / Dave & Holly Holway
  • 1981 Topbrass Captain’s Bonney / Neil Sieminski
  • 1982 Splashdown Columbia / Duncan & Ellen Christie
  • 1983 Coldshore’s Captain Mulligan / Neil Sieminski
  • 1984 Texoma Tejax / Regina & Rod Haden
  • 1986 Caernac Duffy Of Lost Meadow WC / Muriel Guenther
  • 1987 Landmark Special Delivery WCX JH / Sherry Washburn
  • 1988 Splashdown Gunnar’s Rocky / Cynthia & Dick Williams
  • 1989 Caernac’s No Prob-lem / Frank & Mimi Kearney
  • 1991 Splashdown Mioaks RIP / Richard & Cynthia Williams
  • 1992 Burlingames Dynamo Bear JH, WC / Ken & Barb Lukis
  • 1993 Landmark’s City Slicker WCX JH, Can WC / Sherry Washburn
  • 1994 Kiowa Kaelan of Golden Pond JH, WC / Patrick & Irene McGirr
  • 1995 Splashdown Wyoming War Paint / Richard & Cynthia Williams
  • 1996 Kiowa’s Arrow SH WCX / Mary C Sharkey & Bernard H Davis
  • 1997 Kiowa’s Pistol Packin Abigail JH / Ken & Barbara Lukis
  • 1998 Timberline’s Buckin’ Bronco / Gerald P Bailey
  • 1999 Splashdown Arriba Reba / Cynthia & Richard Williams
  • 2000 RockErin Meabh SH WCX / Mary Sharkey & Bill Davis
  • 2003 Real Gold Wraith Hi Ki Diva / Nicholas B Staszko III
  • 2004 Bro’s Counterfeit Folly / Gerald P Bailey
  • 2012 Fire in the Sky *** / Nicholas B Staszko III
  • 2013 Where There's Smoke There's Fire / Nicholas B Staszko III
  • 2014-15  not awarded
  • 2016 Thunderstruck's All Jazzed Up / Karen Hollander

 

Junior Hunter Trophy

Awarded to the first dog during the trophy year to meet the following requirements:

  1. All legs for the title must be obtained within the trophy eligibility year of November 1 to October 31.
  2. The dog must be owner-handled to all legs.
  3. At the time the trophy application is submitted the owner must have been a YGRC member in good standing for at least one year.
  4. If more than one dog becomes eligible on the same date, and meets all criteria, the trophy will be time-shared appropriately.
View Recipients
  • 1998 Sunswich Highsplash Return JH WC / Eliza W Bowman
  • 1999 Thanewood Golden Spike JH WC / Carol J White & Barbara Sawtelle
  • 2000 Burlingames Rocky Mountain Hi JH / Barb & Ken Lukis
  • 2001 Onital’s Broadway Lights SH NA NAJ WCX/ Denise L Ryan & Debbie Latino
  • 2002 Trifecta Thanewood Rebekah JH / Carol J White & Barbara Sawtelle
  • 2003 Theopilus’s Friend Luke CD TD JH WCX CGC TDI / Marsha Wilcox
  • 2004 Shawnfield Touched by N AngelJH WC CAN CD / Marcia Peirce
  • 2004 Shawnfield Kaper’s Dreamkeeper JH WCX / Marcia Peirce
  • 2005 Aubridge Nthern Lightwave Ahead SH NAP NJP WC / Denise Ryan
  • 2006 Muddy Paws Some Fin Fishy JH WCX CCA / Jill Moffett
  • 2007 Beau Geste Theophilus’s Anna JH WCX CGC / Marsha Wilcox
  • 2008 SHR Firemark We Have Ignition JH / Steven & Diane Brunelle
  • 2009 Beau Geste Being Ramiroz SH WCX / Susan Lynch
  • 2010 Kiowa’s Super Cooper JH WC / Robert McKie
  • 2011 Kiowa's Scent-Sational Boomerang JH / William & Dorthie Hughes
  • 2013 Lazydaze Blissan Triple Ur Pleasure SH WC / Susan Lynch & Kathy Doyle-Winslow
  • 2014 SHR Tidewater's Midnight Ride JH WCX CCA / Todd Herderhurst
  • 2015 SHR Prism's Grayte Chase CD JH NA OAJ WC / Robin Babin & David Babin
  • 2016  not awarded

 

The Debi Simonson Senior Hunter Trophy

Named in memory of Debi Simonson in 2008.

Awarded to the first dog during the trophy year to meet the following requirements:

  1. All legs for the title must be obtained within the trophy eligibility year of November 1 to October 31.
  2. The dog must be owner-handled to all legs.
  3. At the time the trophy application is submitted the owner must have been a YGRC member in good standing for at least one year.
  4. If more than one dog becomes eligible on the same date, and meets all criteria, the trophy will be time-shared appropriately.
View Recipients
  • 1998 Celestial Goldstar Katama MH WCX / Debi & Glen Simonson
  • 1999 Wexford Beau Geste Greek to Me SH WXC CGC / Elizabeth Flynn
  • 1999 Wexford First Hobsons Choice SH WC / Elizabeth Flynn
  • 2000 Ali’s Signore Max SH WC / Ralph C Patuto
  • 2001 Zacharie Pride Son of Molsun CD WCX SH / Rhonda J & David Jarman
  • 2002 UCD Mirasol’s Fyre Foxe CD SH WCX CGC / Louis & Karen Scotti
  • 2004 Thornelea’s Promises to Keep SH WCX / Donna Mae Morgan
  • 2005 Theophilus’s Friend Luke CD TD SH WCX CGC TDI / Marsha A Wilson
  • 2006 Goldstar’s Coming Around Again SH WCX / Debi & Glenn Simonson
  • 2007 Muddy Paws Some Fin Fishy SH WCX CCA / Jill Moffett
  • 2008 Beau Geste Theophilus’s Anna SH WCX CGC / Marsha Wilcox
  • 2009 Beau Geste Being Ramiroz / Susan Lynch
  • 2010 Marathon’s Being Just Jack SH NA WCX CCA / Karen Hollander
  • 2013 HR Rio Camino De Santiago SH WCX / Charles & Joan Lanagan
  • 2014-15  not awarded
  • 2016 Pebwin Going Going Gone CDX SH WC CCA VC / Diane Gum

 

YGRC Master Hunter Trophy

In Memory of Nick Nickelson

Awarded to the first dog during the trophy year to meet the following requirements:

  1. All legs for the title must be obtained within the trophy eligibility year of November 1 to October 31.
  2. The dog must be owner-handled to all legs.
  3. At the time the trophy application is submitted the owner must have been a YGRC member in good standing for at least one year.
  4. If more than one dog becomes eligible on the same date, and meets all criteria, the trophy will be time-shared appropriately.
View Recipients
  • 1998 Sagamores Dash MH / Armine Der Hovanian
  • 1999 Highland Paper Moon MH WCX*** / Mary Sharkey
  • 2003 Lady Matilda of York Hill MH WCX / John Marchica & Linda Marchica
  • 2011 Marathon's Being Just Jack MH AX AXJ WCX CCA VC / Karen Hollander
  • 2012-15  not awarded
  • 2016 Porjay's Long May You Run MH WCX / Jill Moffett

 

Yankee Companion Dog Trophy

In Memory of Graces’ Golden Feather

Awarded to the dog with the highest combined score from the first three qualifying CD legs earned at AKC licensed obedience trials.

View Recipients
  • 1980 Windward’s Of Goldenhue CD / Dorothy E Norwood
  • 1981 Westley Valhalla Noah CD / Kathy Liebler
  • 1982 Sandollar Tracker CD / Carole Michaud
  • 1983 Wildwood Chaucer Tales CD / Laureen Keating
  • 1984 Cloverdale High Hopes Spirit CD / Ann Budd
  • 1985 Heritage’s Sweet Acclaim CD WC / Cynthia Olson
  • 1986 Synergold Gallant Duke CD / Michael Blasiak
  • 1987 Twin-Beau D Xanthus Frost CD / Lynn A Braga
  • 1988 U CD Backgammon’s On The Bar CD / Janet Henderson
  • 1989 Windward’s Captain Kidd CD WCX JH / Dorothy E Norwood & Joyce Jones
  • 1990 CH Bargello’s Tricon Chelsee CD JH WCX / Ann & Peter Houston
  • 1991 Maraia’s Haunted Howls CD TT / Ruth Obenauf
  • 1993 Rufus of York Hill CD, Can CD / Bernadette Bove
  • 1994 Sunfire’s Geronimo CD JH WC / Michael Book & Barbara Biewer
  • 1995 Cherdon’s Golden Calliope CD JH WCX CGC, Can CD / Patricia Lindquist
  • 1996 High Hope’s Pie In The Sky CD / Kathleen A Doyle
  • 1997 Winthrop’s Code Red CD / Bernadette Bove
  • 1998 Tricon Starchaser CD NA NAJ / Karen Frink & James Downar
  • 1999 N Shore Buterskoch Taffy CD CGC / Jean & Robert Conrad
  • 2000 Rookery’s NFL Blackout CD / Mike & Fran Lappin, Christina Weeks & Connie Harris
  • 2002 UCD Stonehill Ebrk Amazing Grace JH CD TDI / Elaine B Reid & Judith Laureano
  • 2003 Toryglen Sweet Grace CD TDI-CTD / Denise L & Diane M Kohler
  • 2004 LazyDaze Jump For Joy CD OA NAP NAJ NJP / Fran & Mike Lappin & Kathleen Doyle
  • 2005 Am Can CH CT Mirasol’s Usual Suspect CDX MX MXJ ADHF / Ray & Alison Desmarais
  • 2006 Golden Pond Merry Days CD RE TDI-CTD / Denise & Diane Kohler
  • 2007 Can CH Mirasol’s I Luv Ricky Ricotta CD TD Can.CD / Kathleen Goodman
  • 2008 CH Mirasol Calliope Goudas It Gets CD RE JH MX AXJ OAP OJP OF WCX / Patricia Lindquist
  • 2009 SHR Firemark We Have Ignition CD JH WCX / Diane & Steven Brunelle
  • 2010 UCD URO2 Hi-Top Shawnfield’s Rapid Replay CD GN RAE WC, Can CD RN / Marcia J Peirce
  • 2011 SHR UCD Lycinan's Reading Between The Lines CD BN GN RN JH CGC ASCA-CD CCA WC / Susan W. Crum
  • 2012 Glenmor Elysian Untold Story CD RA MX MXJ XF T2B CCA / Patricia Lindquist
  • 2013 not awarded
  • 2014 MACH Calliope Oops I Did It Again CDX RE MXG MJG OF T2B / Patricia Lindquist
  • 2015 SHR Prism's Grayte Chase CD JH NA OAJ WC / Robin Babin & David Babin
  • 2016 LazyDaze Blissan Triple Ur Pleasure CD MH WCX CCA VC / Susan Lynch & Kathleen Doyle-Winslow

 

Yankee Companion Dog Excellent Trophy

Awarded to the dog with the highest combined score from the first three qualifying CDX legs earned at AKC licensed obedience trials.

View Recipients
  • 1980 Wldwood’s Gay Haven Gypsy CDX / Leonard T Flynn
  • 1981 Gaewinds Highland Wanderer CDX / Cindy Kintz
  • 1982 Lady Timberlane Mandell CDX / Carl & Linda Mattson
  • 1984 Tangleloft Tennille CDX / Sharon Beuhler & Sandra McDowell
  • 1985 Sunfire’s Clark Pie In The Sky CDX WCX, Can CD
  • 1986 Can CH Comstock Sunfire O’Hillcrest WCX, Am Can CDX, Can WC / Kathryn Eddy Michael Book, Barbara Biewer
  • 1987 Garrison Height’s Wylie CDX WC / John & Susan Gould
  • 1988 Burlingames Ziploc Dynamo CDX JH WC/ Ken & Barb Lukis
  • 1989 Synergold Gallant Duke CDX / Michael & Sharon Blasiak
  • 1990 Twin-Beau D’s Xanthus Frost CDX / Lynn A Braga
  • 1991 Windward’s Captain Kidd CDX JH WCX / Joyce Jones & Dorothy E Norwood
  • 1992 Maraia’s Haunted Howls CDX CGC TT / Ruth Obenauf
  • 1993 UCD Shawnfield’s Just A Tease CDX JH WC, Can CD / Marcia J Peirce
  • 1996 Edgehill Tipperary Temptress CDX TDI CGC / Michael Lappin
  • 1997 Cherdon’s Golden Calliope Am/Can CDX JH WCX OA / Patricia Lindquist
  • 1998 not awarded
  • 1999 UCDX Tricon Starchaser CDX NA NAJ NAP / Karen Frink & James Downar
  • 2001 Eastshore Zeken First Place CDX / Patricia Scribner
  • 2002 Mirasol’s Femme Fatale CDX TDX OA OAJ WC VCX / Alison & Ray Desmarais
  • 2003 UCDX Stonehill Ebrk Amazing Grace UD JH SC TDI, Can CDX / Elaine Reid
  • 2004 Tangleloft Sunstorm Encore CDX / Joanne Baker, Patrice Loves & Sandra Dunn
  • 2005 Toryglen Sweet Grace CDX RE CGC-TDI, Can CD / Denise & Diane Kohler
  • 2006 Marathons Clean Sweep CDX RN MX MXJ OAP OJP / Robin & David Babin
  • 2007 SHR UCD Sand Dancer’s Windfall CDX JH CGC / Steven & Diane Brunelle
  • 2008 Can CH Mirasol’s I Luv Ricky Ricotta CDX TD AXP CCA, Can CD / Kathleen Goodman
  • 2010 Siesta’s Prestidigitator CDX RN CCA / Esther Zimmerman & Simon H Zimmerman
  • 2011 Merry Days Gota Have Faith CDX JH / Jean Conrad
  • 2011 URO3 UCDX Hi-Top Shawnfield's Rapid Replay UD GN GO VER RAE JH AX AXJ NAP NJP NF, Can CD RA / Marcia Peirce
  • 2012 HRCH Beau Geste Being Ramiroz CDX MH ** WCX CCA VCX DDHF / Susan Lynch
  • 2013 MACH Glenmor Elysian Untold Story UDX OM1 BN RA MXS MJG XF T2B CCA / Patricia Lindquist
  • 2014 MACH Calliope Oops I Did It Again CDX RE MXG MJG OF T2B / Patricia Lindquist
  • 2015 Malagold's Winter Storm Fairy CDX TDX NA / Kathleen & Ben Goodman
  • 2016 SHR Prism's Grayte Chase CDX JH NA OAJ WC CCA / Robin Babin & David Babin

 

Yankee Toby-Trigger Utility Dog Trophy

Awarded annually to the dog with the highest combined score from the first three qualifying UD legs earned at AKC licensed obedience trials.

If more than one dog becomes eligible on the same date, and meets all criteria, the trophy will be time-shared appropriately. If a dog is co-owned by a non-Yankee member, the trophy shall be awarded only to the Yankee member/owner.

The trophy shall be awarded only once to any dog. A certificate suitable for framing will also be awarded.

View Recipients
  • 1993 S-CH UCDX Shawnfield Koni’s Jus Furrfun UDT JH WCX TT CGC, Can CDX TD WCI, S-CDX / Marcia J Peirce
  • 1994 Flyway Amelia E of Highlight UD, Can CD / Patrice Loves & Chris Uljua
  • 1995 UCD Shawnfields Just a Tease UD JH WC CGC, Can CDX / Marcia J Peirce
  • 1996 not awarded
  • 1997 CH Gypsys Northern Lights UD JH WCX VCX / Denise L Ryan
  • 1998 not awarded
  • 1999 Cherdons Golden Calliope UDX TD JH MX OAJ WCX Can.CD OBHF / Patricia Lindquist
  • 2000 UCDX Shanfield Teasers Echo UD JH AX AXJ WCX, Can CDX TD WC / Marcia J Peirce
  • 2001 OTCH Pats Hot Zeke Sunshine UD / Patricia Scribner
  • 2002 Eastshore’s Zeken First Place UD / Patricia Scribner
  • 2003 OTCH Ida Red’s Good Day Sunshine JH WC / Patricia Scribner
  • 2004 UCDX Breakwater Lotto Larceny UD OA OAJ NAP NJP, Can CDX / Karen Frink & James Downar
  • 2005 Bridgeton’s Elation Celebration UDX JH / Patricia Scribner
  • 2007 Firemark Can’t Say No MH UD / Pat Scribner
  • 2008 Glenelm’s Up The Pace UD MH / Pat Scribner
  • 2009 CH OTCH CT MACH VCCH Mirasol’s Femme Fatale UDX OM2 NJP OF WC VCX OD OBHF, Can CDX / Alison & Ray Desmarais
  • 2011 URO3 UCDX Hi-Top Shawnfield's Rapid Replay UD GN GO VER RAE JH AX AXJ NAP NJP NF, Can CD RA / Marcia Peirce
  • 2012 CH Mirasol Calliope Goudas It Gets UD RAE JH MX MXJ OAP OJP OF NFP CCA WCX VC / Patricia Lindquist
  • 2013 MACH Glenmor Elysian Untold Story UDX OM1 BN RA MXS MJG XF T2B CCA/ Patricia Lindquist
  • 2014 Merry Days Gota Have Faith UD JH, WC CCA, TDI / Jean Conrad
  • 2015 MACH Calliope Oops I Did It Again UD VER OM1 RE JH MXG MJG OF T2B WC / Patricia Lindquist
  • 2016 not awarded

 

Yankee Obedience Trophy

Awarded to the dog who has accumulated the greatest number of points according to the Point System for Licensed and Sanctioned Obedience Trials. Points can be earned in AKC licensed obedience trials or AKC sanctioned obedience matches.

All dogs, regardless of the number of titles held, may compete. Points are awarded only for placements (or ties of placements) taken with qualifying scores.

Obedience trial point system:

Licensed trialNoviceOpenUtility
1st10 pts12 pts14 pts
2nd91113
3rd81012
4th7911
Sanctioned matchNoviceOpenUtility
1st4 pts6 pts8 pts
2nd357
3rd246
4th135

Highest scoring dog in trial:

40 additional points (actual award, no ties)

Highest scoring Golden in trial:

10 additional points. Maximum additional points per trial is 40

View Recipients
  • 1972 CH Alstone Sutter Creek Charade UD / Susan Breakell
  • 1973 CH Alstone Sutter Creek Charade UD / Susan Breakell
  • 1974 CH Alstone Sutter Creek Charade UD / Susan Breakell
  • 1974 Challenge Trophy Retired and Replaced
  • 1975 High Farms Cinnamon Toast / Janice O’Sullivan
  • 1976 Dede’s Baskin of Moreland UD WC / John & Sheila Loerke
  • 1977 Dede’s Baskin of Moreland UD WC / John & Sheila Loerke
  • 1978 CH Toryglen Yankee Trader UDT / Alfred G Rochefort
  • 1979 Feather Quest’s Sunrise Again UD / Thomas Peterson
  • 1980 Saunspira’s Mixed M’Oceans / Chautel Aubertin & Tom Peterson
  • 1981 Gaewinds Highland Wanderer CDX / Cindy Kintz
  • 1982 Lady Timberline Mandell CDX / Carl & Linda Mattson
  • 1983 Can OTCH Tangleloft Golden Gillian UD WC / Ann Condon
  • 1984 Gaewind’s Highland Wanderer UD / Cindy Pirkey
  • 1985 Am Can OTCH Lady Timberline Mandell TD / Carl & Linda Mattson
  • 1986 Heritage’s Sweet Acclaim CD WC / Cynthia Olson
  • 1987 Twin Beau-D Xanthus Frost CD / Lynn A Braga
  • 1988 Burlingames Ziploc Dynamo CDX JH WC / Ken & Barb Lukis
  • 1989 Can CH Heritage Winter Solstice Am Can CD, WC / Cynthia Olson & Marcia Schlehr
  • 1990 CH Bargello’s Tricon Chelsee CD JH WCX / Ann & Peter Houston
  • 1991 Chebaco’s Sun-Burst Super Nova CD / Rita DiSalvio
  • 1991 Flyway Amelia E of Highlight CDX, Can CD / Patrice Loves & Chris Uljua
  • 1992 Caernac’s in the Middle C SH WC / Andrea Fisher
  • 1993 Rufus of York Hill Am Can CD / Bernadette Bove
  • 1994 Sunfire’s Geronimo CD JH WC / Michael Book & Barbara Biewer
  • 1995 Cherdon’s Golden Calliope Am Can CD, JH WCX CGC / Patricia Lindquist
  • 1996 Cherdon’s Golden Calliope Am Can CD, JH NA WCX / Patricia Lindquist
  • 1997 Cherdon’s Golden Calliope CDX JH OA WCX, Can.CD / Patricia Lindquist
  • 1998 Tricon Starchaser CD NAJ, NAC / Karen Frink & James Downar
  • 1999 Cherdon’s Golden Calliope UDX TD JH MX OAJ WCX OBHF, Can.CD / Patricia Lindquist
  • 2000 OTCH Wildwind Keepin’ In Suspense UDX JH WCX / Lynn Dowall
  • 2001 OTCH UCDX Tricon Starchaser UDX OA OAJ OBHF, Can CDX, NAC / Karen Frink & James Downar
  • 2002 OTCH Pat’s Hot Zeke Sunshine UDX / Patricia Scribner
  • 2003 OTCH MACH Calliope’s Singular Sensation UDX SH TD WCX ADHF / Patricia Lindquist
  • 2004 OTCH Winthrop’s Light’N Zaps Twice UDX AX MXJ / Donna C Benoit
  • 2005 Am Can CH OTCH Miraol’s Redecorator UDX2 TD JH NA NAJ WC VCX OD OBHF, Can.CDX / Ray & Alison Desmarais
  • 2007 Am Can CH OTCH Mirasol Once A Knight VCD3 UDX3 TDX JH MX MXJ WC VCX OS SDHF / Alison & Ray Desmarais
  • 2008 CH Mirasol Calliope Goudas It Gets CD RE JH MX AXJ OAP OJP OF WCX / Patricia Lindquist
  • 2009 CH OTCH CT MACH VCCH Mirasol’s Femme Fatale UDX OM2 NJP OF WC VCX OBHF, Can.CDX / Alison & Ray Desmarais
  • 2010 OTCH Glenelm’s Up The Pace UDX OM2 MH / Patricia Scribner
  • 2011 SHR UCD Lycinan's Reading Between The Lines CD BN GN RN JH CGC ASCA-CD CCA WC / Susan W. Crum
  • 2012 MACH Hi-Top Shawnfield's Rapid Replay VCD2 UDX OM2 GN GO VER RAE JH MXB MJB NAP NJP XF WC CCA / Marcia Peirce
  • 2013 OTCH MACH Hi-Top Shawnfield's Rapid Replay VCD2 UDX3 OM4 GN GO VER RAE JH MXS MJS MXF T2B WCX CCA OBHF / Marcia Peirce
  • 2014 OTCH MACH Glenmor Elysian Untold Story UDX3 OM5 BN RA MXG MJG XF T2B, CCA / Patricia Lindquist
  • 2015 MACH Calliope Oops I Did It Again UD VER OM1 RE JH MXG MJG OF T2B WC / Patricia Lindquist
  • 2016 OTCH HRCH Wingmaster Beam Me Up UDX3 OM4 MH MX MXJ MXPB MJPB PAX / Karen Scotti & Louis Scotti

 

Yankee Rally Advanced Excellent Trophy

Donated by Dianne McDonough in honor of Hope, YGRC’s first RAE dog, Toryglen Morningstar Daydream UD RAE CGC CTI-CTD.

Awarded annually to the dog with the highest combined score from the first ten qualifying RAE legs earned at AKC licensed trials.

View Recipients
  • 2016 Lycinan’s Reading Between The Lines UD VER RAE JH CGCA CCA WC VC OBHF / Susan Crum

 

YGRC Shawnfield TD Trophy

In Loving Memory of Valhalla’s Shawnfield Sprite Am Can UDT WCX

Awarded to any owner-handled dog earning an AKC Tracking Dog title for the first time. The owner-handler must be a Yankee Golden Retriever Club member in good standing for at least a year at the time of earning the title. If there are multiple winners during the year, the trophy will be shared for equal periods of time with order based on date of qualifying. Ties will be awarded to the younger dog first. A dog may earn the TD trophy only once. A certificate suitable for framing will also be awarded.

View Recipients
  • 1999 Calliope’s Lily of the Field TD NA NAJ WC / Patricia Lindquist
  • 2000 Mirasol’s Femme Fatale TD WC / Alison & Ray Desmarais
  • 2000 Am Can CH Highmark Mirasol Once A Knight CD TD JH WC VC / Alison & Ray Desmarais
  • 2000 Lady Shasta of Shankhassick CDX TD WX Can CD / Alison Webb Desmarais
  • 2000 Tricon Starshines Sundancer CD TDX JH WC / Bob Bass
  • 2000 Tricon Starshines Xmas Wish OA NAJ TD / Myrna Libby & Ann Houston
  • 2000 UCDX Shawnfields Here We Go Again Can CDX TD WCI / Marcia J Peirce
  • 2001 UCDX Shawnfield Teasers Echo Can CDX TD WC / Marcia J Peirce
  • 2001 Am Can CH Mirasol’s Redecorator CDX TD JH WC VCX, Can CDX / Alison & Ray Desmarais
  • 2001 Mirasol’s Usual Suspect TD / Alison & Ray Desmarais
  • 2002 Theophilus’s Friend Luke TD WCX CGC TDI / Marsha A Wilcox
  • 2003 Star Blazer Beau CDX TD TDI CGC / Louis & Karen Scotti
  • 2004 Mirasol’s Curious Incident CD TD OA OAJ / Roseann Mandell & Geoff Stern
  • 2007 Tricon Sundancer Gabriel CDC TD / Robert Bass & Lee Vorderer
  • 2007 Can CH Mirasol’s I Luv Ricky Ricotta CDX TD AXP, Can. CD / Kathy Goodman
  • 2009 Mirasol’s Indigo Fish RN TD WC CGC / Roseann Mandell & Geoff Stern
  • 2009 Malagold’s Winter Storm Fairy TD / Kathy & Ben Goodman
  • 2010 Goldruls Merry Days Christmas Cookey TD / Denise Kohler & Diane Kohler
  • 2012 MACH Hi-Top Shawnfield's Rapid Replay VCD2 UDX OM2 GN GO VER RAE JH MXB MJB NAP NJP XF WC CCA / Marcia Peirce
  • 2013 Shawnfield Kaper's Dreamkeeper UD VER TD RAE JH AX AXJ MXP MJP OFP VCD2 WCX CCA VCX / Marcia Peirce
  • 2014 Sundial's Keweenaw Northern Lights TD / Kathleen A. Goodman
  • 2015-2016 not awarded

 

The Tricon Starshine Sundancer CD TDX JH WC CGC Tracking Trophy

Awarded to the Yankee member in good standing who has achieved the highest level of AKC tracking. The hierarchy of tracking achievement shall be: Champion Tracker, VST, TDX and TD. If two equivalent titles are earned in the same trophy year by two or more dogs the following hierarchy of trophy award would apply: a tie would go to the handler having achieved the title the first time, followed the oldest dog followed by the youngest dog.

View Recipients
  • 2003 CH CT Mirasol’s Femme Fatale CDX AX MXJ WC VCX Can CDX / Alison & Ray Desmarais
  • 2004 CH CT Mirasol’s Usual Suspect AX MXJ / Alison & Ray Desmarais
  • 2005 Theophilus’s Friend Luke CD TDX SH WCX CGC TDI / Marsha A Wilcox
  • 2006 Mirasol Feta Compli TD / Amy D Deutsch
  • 2007 Am Can CH OTCH Mirasol Once A Knight VCD3 UDX3 TDX JH MX MXJ WC VCX OS SDHF / Alison & Ray Desmarais
  • 2008 UCH UCD Mirasol’s Curious Incident CD RE TDX MX MXJ OAP OJP VCD1 CGC ASCA-CD / Roseann Mandell & Geoff Stern
  • 2009 CH OTCH CT Highmark Mirasol Once A Knight VCD4 UDX3 JH MX MXJ WC VCX OS SDHF OBHF / Alison & Ray Desmarais
  • 2010 Mirasol Feta Compli CDX TDX OA AXJ / Amy Deutsch
  • 2011 Mirasol's Indescent Proposal TDX AX AXJ / Amy Deutsch
  • 2012 CT Mirasol Rip Van Periwinkle CD AX AXJ NF / Alison & Ray Desmarais
  • 2013-14 not awarded
  • 2015 CT Mirasol Azure Like It CDX MX MXJ NF OD / Alison & Ray Desmarais
  • 2016 CT Mirasol Sunstorm Scentsational CDX BN TDU / Joanne Baker

 

The Bliss Glazebrook Versatile Golden Retriever Trophy

Renamed in memory of Bliss Glazebrook in 2008. Originally in memory of Golden Yoke Awendaw Amber CD TDX WCX

1. To be eligible to win this trophy the dog must be member-owned and have attained one of the following titles: WCX, Senior Hunting Dog or **.

2. ln addition, the dog must also have the following titles to meet the minimum requirements for the trophy: an obedience and tracking title with one being a UD or TDX; or a UD or TDX with at least five points in Breed; or a CH in Breed and CD or TD.

The trophy may be won only once by the same dog unless the dog has earned a title in a fourth category, or an advanced title in a category already held. An increase in points towards championships in field, obedience or breed does not count. Only AKC and GRCA titles accepted. More than one dog can qualify for the trophy per year. Additional achievements by previous winners will be added to the original award plate; however, possession of the trophy will be awarded only once for each dog and owner. Actual possession of the trophy will be rotated among those qualifying each year, with equal time dependent on the number of eligible dogs. The order of preference for awarding the trophy will be as follows:

1. The dog with the highest field rating that was amateur trained and handled in field, tracking, and obedience.

2. The dog with the highest field rating that was professionally trained and handled in one or more of the categories: field, tracking, obedience and breed.

3. All equal, the owner whose dog has met the above requirements earliest in the year will take first possession of the trophy. Field ratings are, from top to bottom: FC, AFC, ***, **, Master Hunter, Senior Hunter, WCX. The Tracking, Obedience and Breed titles have equal ratings.

View Recipients
  • 1984 Tangleoft Golden Gillian Am Can UDT, WCX / Ann Condon
  • 1984 CH Katun’s Windward Start CD WCX / Dorothy Norwood & Joyce Jones
  • 1986 Can OTCH Valhalla’s Shawnfield Sprite UD TD WCX / Marcia Peirce
  • 1986 CH Sunshinehill Mistfield Sage TD JH WCX, Can WC / Sherry Washburn
  • 1987 Can CH Comstock’s Caramel Nut UDTX WCX, Can UD WCX / Kathryn Eddy VMD
  • 1987 Am Can Comstock Sunfire O’Hillcrest CDX TD JH WCX, Can CDX WC / Michael A Book & Barbara Biewer, Kathryn Eddy VMD
  • 1988 Am Can CH Cloverdale Highlands Cara CD JH WCX, Can WC / Arline Buchanan & Jane Zimmerman
  • 1988 Caernac Golden Trogon UD TD WCX / Bliss Glazebrook
  • 1989 Am Can CH Landmark Special Delivery CD JH WCX, Can CD WC / Sherry Washburn
  • 1990 CH Sunshine Hill’s Wildflower CD JH WCX / Brenda Wood
  • 1990 CH Bargello’s Tricon Chelsee CD JH WCX / Ann & Peter Houston
  • 1990 Am Can CH Clark’s Sunfires Bullseye CD JH WCX, Can CD WCI / Michael A Book & Barbara F Biewer
  • 1991 Can CH OTCH, S-CH, UCD Winthrop’s Shawnfield Widah UDT JH WCX, Can UD WCI, S-UD / Marcia J Peirce
  • 1992 CH Woodwind's Sir Sparklin Evan CDX MH WCX VCX / Ted Schoenberg
  • 1993 S-CH, UCDX Shawnfield Koni’s Jus Furrfun UDT JH WCX TT CGC, Can CDX TD WCI, S-CDX / Marcia J Peirce
  • 1993 Can.OTCH, UCD Shawnfield Bears Playmate UDT JH WCX TT CGC, Can UDT WCI, S-CDX / Marcia J Peirce
  • 1995 not awarded
  • 1997 CH Gypsys Northern Lights UD JH WCX VCX / Denise L Ryan
  • 1998 Am Can CH Landmark’s City Slicker CD SH WCX, Can WC / Sherry Washburn
  • 1999 Cherdon’s Golden Calliope UDX TD JH MX OAJ WCX OBHF, Can CDX / Patricia Lindquist
  • 1999 CH Eastbrooks’ Singing Crickett UD TD JH WCX VCX / Elaine B Reid
  • 1999 CH Thornlea’s Harbor Lights CD JH WCX VC / Denise Ryan
  • 2000 CH Thornlea Luken’s Luke CDX JH CGC VC WCX, Can CD / Earlene Robertson & Donna Morgan
  • 2001 UCDX Shawnfield Teasers Echo VCD2 UD JH AX AXJ WCX, Can CDX TD WC / Marcia J Peirce
  • 2001 UUD Shawnfield’s Here We Go Again VCD2 UD JH WCX, Can CD TD WCI / Marcia J Peirce
  • 2003 OTCH MACH Calliope’s Singular Sensation UDX TD SH WCX ADHF / Patricia Lindquist
  • 2007 CH Elysian’s No Rain On My Parade UD RN TD JH WCX VCX / Jeffery Hullstrung & Noreen Sila
  • 2008 CH Mirasol Calliope Goudas It Gets CD RE JH MX AXJ OAP OJP OF WCX / Patricia Lindquist
  • 2010 CH Sunnyglen Feather River Run’r UD MH AX OAJ WCX VCX DDHF / Louis & Karen Scotti
  • 2013  HRCH CH Beau Geste Being Ramiroz CDX MH ** WCX CCA VCX DDHF / Susan Lynch
  • 2013  Shawnfield Kaper's Dreamkeeper UD VER TD RAE JH AX AXJ MXP MJP OFP VCD2 WCX CCA VCX / Marcia Peirce
  • 2013  OTCH MACH Hi-Top Shawnfield's Rapid Replay UDX3 OM4 GN GO VER TD RAE JH MXS MJS MXF T2B VCD2 WCX CCA OBHF / Marcia Peirce
  • 2014-2016 not awarded

 

The YGRC Golden Oldie Veteran Performance Trophy

Donated by Pat Lindquist in 2012, this trophy recognizes the special bond between a Yankee member and his/her veteran dog. It honors the ability of older dogs to learn new tricks and encourages the continued active participation of senior dogs in canine performance events.

Awarded annually to the oldest veteran dog over age 8 years that attains a new AKC or GRCA title. The qualifying title must be of a point value equal to or greater than any previous titles earned within the specific performance category as listed in the table below.

Veteran Performance point system:

pointsBenchObedienceAgilityTrackingField
11SDHFOTCH or ODHFMACH or ADHFCT***
10GCHUDXPAX or PACHVSTMH
9CHMX or MXJ or MXF or TQX
8UDMXP or MJP or MFP or TQXPTDX**
7GO or VERAX or AXJ or XFSH
6CDXAXP or AJP or XFP
5GNOA or OAJ or OF or T2B WCX
4Major ptsCDOAP or OJP or OFP or T2BP TDJH
3RAENA or NAJ or NFWC
2Minor ptsRA or RE or BNNAP or NJP or NFP
1CCARN

The dog's age in years, months, and days on the date the title is earned will determine the winner. In the event of a tie, the dog earning the higher point title is the winner. Repeat attainment of titles previously earned does not qualify a dog for this award.

View Recipients
  • 2012 UCH UCD Mirasol's Curious Incident CDX RE TDX MX MXJ MXP AJP NFP VCD2 CGC ASCA-CD CCA [CDX at age 11] / Roseann Mandell & Geoff Stern
  • 2013 Shawnfield Kaper's Dreamkeeper UD VER TD RAE JH AX AXJ MXP MJP OFP VCD2 WCX CCA VCX [TD at age 9] / Marcia Peirce
  • 2014 Jeffrey's Starlight Wish BN RA NA OAJ NAP OJP [BN at age 12] / Christa Bellows
  • 2015 HRCH Ambertrail's Northern Lights CDX MH ** WCX VCX CCA [CDX at age 9] / Diane Brunelle & Steven Brunelle
  • 2016 OTCH HRCH Wingmaster Beam Me Up UDX3 OM4 MH MX MXJ MXPB MJPB PAX [OTCH at age 11] / Karen & Louis Scotti

 

The President’s Service Award

Awarded annually to any member giving devoted service to the club.

All members with devoted service are to be considered, not necessarily those serving on the current Board of Directors.

Awarded once to any individual.

View Recipients
  • 1993 Jan Bramhall
  • 1994 Kathy Berube
  • 1995 Ann Houston
  • 1996 Susan Stewart
  • 1997 Barbara Sawtelle
  • 1998 Diane Tyree
  • 1999 Judith Erlanger
  • 2000 Bob Bass
  • 2001 Mike Lappin
  • 2002 Donna Mae Morgan
  • 2003 Fran Lappin
  • 2004 Andrea Fisher
  • 2005 Karen Frink
  • 2006 Ray Desmarais
  • 2007 Roseann Mandell
  • 2008 Donna Cutler
  • 2009 Diane & Steve Brunelle
  • 2010 Carolyn Zagami
  • 2011 Bill Hughes
  • 2012 Robin Babin
  • 2013 Dave Winslow
  • 2014 Henry Rines
  • 2015 Susan Naylor
  • 2016 Deb Houston

 

The Sandy Sonntag Service Award

Awarded annually to recognize a Yankee member who has performed exemplary service to the Golden Retriever breed and/or their community. This accomplishment could have been an outstanding one-time act or cumulative months of service.

Written nominations, outlining the services performed, must be received by the club secretary by the date of the December meeting of the Board of Directors.

View Recipients
  • 2003 Susan Lynch
  • 2004 Stacey E Allard
  • 2005 Joy Viola
  • 2006 Rachel Page Elliott
  • 2007 Michael Lappin
  • 2008 Karen Frink
  • 2009 Judith Erlanger
  • 2010 Joan Puglia
  • 2011 Susan Foster
  • 2012 Patricia Lindquist
  • 2013 Sherry Washburn
  • 2014 Carol White
  • 2015 Patti Sullivan
  • 2016 Susan Campia

 

Philip D Fairfield Memorial Service Trophy

Awarded at the discretion of the Board of Directors of the Yankee Golden Retriever Club annually to the Junior member who has made an outstanding contribution and who has shown perseverance and fortitude in the work of the club.

Written nominations must be submitted to the Club Secretary or President.

View Recipients
  • 1973 Linda Greene
  • 1980 Andrea Rideout
  • 1981 Andrea Rideout
  • 1988 Blake Bramhall
  • 1989 Dylan Bramhall
  • 1989 Wescott Bramhall
  • 1992 Christopher Nolan
  • 1993 Christopher Nolan
  • 1994 Jason Nolan
  • 1995 Jill Bevan
  • 1996 Lisa Berube
  • 1997 David Hughes
  • 1998 Naomi Bass
  • 1999 Naomi Bass
  • 2000 Niles Stuntz
  • 2001 Eileen Delaney

 

YGRC Calliope Excellent Agility Trophy
YGRC Bench Trophy
YGRC Best of Opposite Sex Trophy (retired)
YGRC Best of Opposite Sex Trophy
Yankee Field Trophy
Yankee Derby trophy
Junior Hunter Trophy
Debi Simonson Senior Hunter Trophy
YGRC Master Hunter Trophy
Yankee Companion Dog Trophy
Yankee Companion Dog Excellent Trophy
Yankee Toby-Trigger Utility Dog Trophy
Yankee Obedience Trophy
Yankee Rally Advanced Excellent Trophy
YGRC Shawnfield TD Trophy
Tricon Starshine Sundancer Tracking Trophy
The Bliss Glazebrook Versatile Golden Retriever Trophy
The President’s Service Award
The Sandy Sonntag Service Award
Philip D Fairfield Memorial Service Trophy
Many thanks to Jim Downar & Karen Frink for photographing the club trophies.